Myddelton College Staff List

Senior Leadership Team

Headmaster: Mr Andrew Allman, BA, MA, PGCE

Senior Deputy Headmaster: Mr Ian Lloyd, BSc, PGCE

Deputy Head Teaching and Learning, Head of Sixth Form: Mr Alun Brown, BA, MA, PGCE

Deputy Head Pastoral and Designated Safeguarding Lead: Mike Pearson, BSc, PGCE

Head of Prep School, ALNCo: Katie Gresley-Jones, BA, PGCE, PGDip, CCET

Head of Boarding: John Clouston BSc, PGCE: PE, Head of Rugby

Assistant Head (Pastoral Support): Ian Chan, BMus, MA, LRAM, LTCL, Howells Housemaster

Teaching Staff

Alan Biles-Liddell, MA, PGCE: Head of English

Caroline Cartmill, BA, QTS: Prep School Teacher

Lesley Corner, BSc, PGCE: Head of Science and Biology

Hannah Clarke, BA, PGCE: Head of Business Studies, Economics & Computer Science

Eloise Davies, BA, PGCE: English

Andrea Devereux, BA, BSc, PGCE: Head of Mathematics

Andrew Dixon, BSc: Mathematics

Amy McCormick, BSc, PGCE: Computer Science

Catherine Halford, MA, PGCE:  English

Olivia Harrison, BA, PGCE: Business Studies

Miles Herridge, BSc, QTS: Physics

Laura Hughes, BA, PGCE: Head of Performing Arts

Paul Hunt, BSc: Mathematics

Jane Hull, BA, PGCE: Art

Susanna James, BSc, MA, PGCE: Head of Physical Education

Nicole Jackson, BA, PGCE: English and Outdoor Education

Sarah Klabou, BSc, PGCE: Maths

Shaun Ledbetter, BSc, PGCE: Chemistry

Jacob Marriner, BA: Outdoor Adventure Leader

Jennifer McAvoy, BA, PGCE: Preparatory School Teacher

Pierangelo Montanaro, BA, PGCE, TEFL Cert: Spanish, Head of Padarn House

Bronya Morgan, BA, PGCE: History and Humanities, Head of Gwynant House

Natasha Williams, BSc, PGCE: Humanities, Geography, Head of Brenig House

Mark Rogerson, BA, TEFL Cert, PGCE, NPQML: English, Head of Alwen House

Georgina Cohen, BSc PGCE: Chemistry

Joanne Orchard, BA, PGCE: Head of Humanities

Cliff Phillips, BSc, PGCE: Mathematics

Richard Corner, MSc, PhD: Science

Georgia Sass, BA PGCE Preparatory School Teacher

Sam Stevens, BSc, PGCE: Outdoor and Adventure Leader

Abigail Walker-Mills, BSc, MRes: Psychology

Richard Walsh, BMus, PGCE, Dip LCM: Director of Music, St George’s Housemaster

Daniel Webb BSc, MSc, PGCE: Head of Outdoor and Adventure Education

Amelia Cobley, BA, PGCE: Preparatory School Teacher

Chloe Edwards, BA, PGCE: Preparatory School Teacher

Helen Brown, BA, PGCE: Art Teacher

Daniel Cattell, BA: Teacher of Music Technology

Teaching Support

Sgt Major Graham Evans, VR: CCF SSI

Matthew Jones: Teaching Assistant and Sports Assistant

Debra Pearce: Teaching Assistant

Support Staff

Kerry Evans – Matron

Dawn Walsh BA, PGCE with QTLS, MA – Matron

Thomas James Simpson, BA – Librarian

Joanne Cowell – Minibus Driver

Sue Downes: Finance Assistant

Nikki Evans: College Secretary and Headmaster’s PA

Carly Gilmour, BA: Head of Admissions

Ed Brookes, BSc Hons: Marketing Manager

Oliver Lin, BMus, MA: Exams, Cover, Data Management Officer: : Associate Director of Music Performances

Hannah James, BSc, MRICS: Estates Surveyor

Helen Roberts: Receptionist

Matthew Gosling: School Minibus Driver/Estates

Sandra Rae Jones – Domestic Support

Tracey Hobson: Domestic support

Clare Ponton: Domestic support

Rhian Williams: Domestic support

Iona Williams: Domestic support

Andrea Towler : Catering support

Angeline Ellis : Catering support

Susan Evans: Catering Assistant Manager

Dan Halls: Catering Support

Sam Jones: Catering Manager

Wendy Jones: Catering support

Vanessa Moore: Catering support

David Lloyd Jones: Minibus driver

Phil Jones: Minibus driver

John Priest:  Transport Manager & Operations

Neil Roberts: Estates

Mark Thomas: Minibus driver and Estates support

Owain Townson: Gardener and Caretaker

Alice Verrier – Equestrian Manager, Assistant Houseparent & Graduate Sports Coach

Jonathan White: Estates

 

External Support Staff

External Sports Coaches :

Football Academy:  Sean Eardley     Junior football – Year 7-9

                                         Matt Sampson   Senior football – Year 10-13

Tennis Academy: John Whitehall, LTA Level 5 ‘Master’ Coach: Tennis Coach

Basketball Academy: Stephen Welsh

Triathlon Club: Chris Wallace & Chris De Rycke

Equestrian: Donna Glossop & Mark Thomas

Teaching Members of Denbighshire Music Co-operative: 

Aled Williams – Brass

Alfred Barker – Violin

Ben Neal  – Percussion

Dylan Cernyw – Harp

Matt West – Guitar

Rachael Evans – Piano

Sioned Terry – Voice

Matt Deacon – Saxophone

Sian Meirion – Cello

Mari Gaskell  – Voice

External Academic Support: 

Janet Cook – 1:1 Specialist Dyslexia Teacher

Sally Jones – Counsellor

Tracy Spencer-Jones – Drama

Andrew Parry – Welsh Teacher

Sign up to our Mailing List

View Our Virtual Tour
Open Events


Join us for our next Open Event!

Whole School Open Day on Saturday 2nd March 10:00 AM.

Reserve my place